Przystanek Dolny Śląsk • Przystanek Kultura

Brak komentarzy
Z Dolnego Śląska pochodzi wiele wybitnych postaci, które na trwałe zapisały się na kartach historii. Wiele też było też takich, które mimo iż na Dolnym Śląsku się nie urodziły, związały się z nim poprzez swoje dokonania. Wśród osób związanych z Dolnym Śląskiem było wielu polityków i mężów stanu, naukowców i przedsiębiorców. Było także wielu artystów. Malarze, rzeźbiarze, pisarze, kompozytorzy; Polacy, Niemcy, Żydzi i Czesi; tak mężczyźni, jak i kobiety. Jedni mieszkali tu od urodzenia, inni przyjeżdżali na krótszy bądź dłuższy czas, pozostawiając swój ślad w miejscu, które odwiedzili. Właśnie o kilku artystach opowiadamy w niniejszym przewodniku. Wszyscy jednak wywarli wpływ na oblicze Dolnego Śląska i przyczynili się do ukształtowania jego wyjątkowego charakteru. Znalazło się w nim zaledwie parę miejsc i związanych z nimi osób - publikacja stanowi nie tyle źródło wyczerpującej wiedzy o znanych osobach związanych z Dolnym Śląskiem, ile raczej zaproszenie, by poznawać region poprzez biografie sławnych osób. Zapraszamy Was do miejscowości, w których nie tylko znajdują się interesujące obiekty kultury i dziedzictwa narodowego, ale też miejsca nierozerwalnie związane z artystami. Poza osobami szeroko znanymi, jak np. Wlastimil Hofman (związany ze Szklarską Porębą), prezentujemy sylwetki tych mniej rozpoznawalnych, jak np. Gertrud Staats (a wraz z nią – Przesiekę). Zapewne, rozglądając się po najbliższej okolicy, znajdziecie wiele podobnych przykładów. Zachęcamy, by ruszyć śladem znanych osób po dolnośląskich drogach i spojrzeć na Dolny Śląsk przez pryzmat życiorysów tych wyjątkowych ludzi.


Życzymy Wam wszystkim dobrej podróży!
Wydanie niniejszej publikacji jest współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Publikacja będzie dostępna w wybranych punktach Dolnego Śląska. 


Nasze przewodniki online spotkały się z Waszym ogromnym zainteresowaniem i odebraliśmy mnóstwo pozytywnych informacji zwrotnych, za które bardzo dziękujemy. Otrzymywaliśmy sporo zamówień na kolejne egzemplarze papierowe, także po wyczerpaniu nakładu i bardzo żałujemy, że nie mogliśmy Wam już ich wysłać. Cały czas dostępne są jednak w wersji online:

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz