Koleją do uzdrowiska

Brak komentarzy
Przewodnik, który oddajemy w Wasze ręce, jest czwartym z serii "5 tras". Tym razem chcemy zabrać Was w podróż "Koleją do uzdrowiska". 

fot. Piotr Weber


Kolej była ważna dla uzdrowisk i turystyki od samego początku swojego istnienia. Nie tylko przyśpieszyła rozwój ruchu turystycznego, ale także uczyniła kurorty dostępnymi dla całego społeczeństwa, a nie tylko arystokracji i burżuazji. Do dziś kolej stanowi najwygodniejszy i najbezpieczniejszy środek transportu dla wszystkich wybierających się (nie tylko) do dolnośląskich uzdrowisk. Niestety ogromne cięcia linii kolejowych na początku XXI wieku, które – jak dziś już prawie wszyscy zdajemy sobie sprawę – były ogromnym błędem, sprawiły, że nie do każdego dolnośląskiego zdroju możemy obecnie dotrzeć koleją. 

W głównej części przewodnika opisujemy pięć miejsc uzdrowiskowych, do których można na kurację dotrzeć koleją. Są to: 
  • Uzdrowisko Cieplice w Jeleniej Górze,
  • Zespół Uzdrowisk Kłodzkich, 
  • Szczawno-Zdrój (dojazd przez Wałbrzych Miasto),
  • Jedlina-Zdrój,
  • Długopole-Zdrój. 
Przedstawiamy krótko historię każdego ze zdrojów oraz informacje o ciekawych miejscach i wydarzeniach z nimi związanych. Dla każdej lokalizacji przygotowaliśmy także po 5 propozycji bliższych i dalszych wycieczek pieszych lub kolejowych. 

W dodatku do części głównej przedstawiamy pozostałe dolnośląskie kurorty, które mają jeszcze szansę na powrót kolei. Są to Świeradów-Zdrój, Przerze­czyn-Zdrój i Lądek-Zdrój. Dodatkowo znajdziecie też informacje o kurortach, do których kolej nigdy nie dotarła – Czerniawa-Zdrój, Sokołowsko i Międzygórze. 

 Dla wszystkich, którzy gubią się w gąszczu kolejowych taryf, jest też krótki przewodnik po biletach. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik pozwoli Wam odkryć – poza urokami uzdrowisk i atrakcjami turystycznymi regionu – także urok dolnośląskich linii kolejowych. 

Życzymy Wam wszystkim dobrej podróży!Wydanie niniejszej publikacji jest współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Publikacja będzie dostępna w wybranych punktach Dolnego Śląska. 


Nasze przewodniki online spotkały się z Waszym ogromnym zainteresowaniem i odebraliśmy mnóstwo pozytywnych informacji zwrotnych, za które bardzo dziękujemy. Otrzymywaliśmy sporo zamówień na kolejne egzemplarze papierowe, także po wyczerpaniu nakładu i bardzo żałujemy, że nie mogliśmy Wam już ich wysłać. Cały czas dostępne są jednak w wersji online:
Tegoroczny przewodnik również jest  dostępny zarówno w wersji on-line, jak i w wersji papierowej. Wszystkie publikacje możecie pobrać z naszej strony (kliknijcie w okładkę) lub odebrać jeden z bezpłatnych egzemplarzy. Nasze przewodniki trafiły w tym roku do uzdrowisk w Cieplicach, Szczawnie, Lądku i Świeradowie, punktów informacji turystycznej w Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Jedlinie-Zdroju, Bystrzycy Kłodzkie i Kłodzku, pensjonatu Pod Gadającym Kotem w Długopolu-Zdroju oraz Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. 


Możemy także przesłać Wam wybraną publikację do domu. Aby ją otrzymać prześlijcie zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem na adres:

Instytut Dolnośląski, skrytka pocztowa 2388, 50-131 Wrocław 3

Możecie również zostać patronem kwartalnika Przystanek Dolny Śląsk (dowolny próg!) lub wpłacić darowiznę w wysokości co najmniej kosztu przesyłki (oczywiście jeśli tylko chcecie, możecie wesprzeć bardziej naszą działalność) na konto:

Instytut Dolnośląski, 28 2130 0004 2001 0663 3879 0001
w temacie podajcie: "darowizna na cele statutowe - koleją po dolnym śląsku"


A następnie wyślijcie nam adres, na jaki mamy wysłać bezpłatny egzemplarz. Liczba egzemplarzy ograniczona!

Do pierwszych 100 osób (a właściwie 102), które zgłosiły się do nas mailowo wysłaliśmy pakiet przewodników na nasz koszt. Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi naszymi publikacjami, koniecznie odwiedzaj nasz profil Koleją po Dolnym Śląsku.

Życzymy Wam wszystkim dobrej podróży!


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz