Bezpłatne przewodniki kolejowe po Dolnym Śląsku

Brak komentarzy
Przewodniki, który oddajemy w Wasze ręce w tym roku, mają jak zawsze zachęcać do tego, by poznawać Dolny Śląsk podczas pieszych wędrówek i podróży koleją, łącząć te dwie formy aktywności i pozwalać cieszyć się urokami każdej z nich.


Nowa Ruda / fot. Piotr Weber

Poniżej kilka słów o każdym z przewodników. Każdy możecie zupełnie bezpłatnie pobrać w wersji elektronicznej z naszej strony. Może też otrzymać - oferta ważna do wyczerpania nakładu - wersję drukowaną każdego z przewodników.

150 lat kolei kamiennogórskiej. Jelenia Góra - Wałbrzych - Kamienna Góra
Na rok 2019 przypada 150-lecie linii kolejowej Sędzisław - Kamienna Góra – Lubawka (ta 6 kilometrowa linia kolejowa została oddana do użytku 29.12.1869 r., stanowiąc wraz z linią kolejową nr 299 Kamienna Góra - Lubawka - Královec pierwsze zbudowane odgałęzienie od Śląskiej Kolei Górskiej). Jest to doskonała okazja, by przybliżyć mieszkańcom regionu informacje na jej temat, ukazać jej rolę i znaczenie w rozwoju regionu, ale przede wszystkim – przedstawić ją jako element dziedzictwa kulturowego regionu, w którym kolej od zawsze miała duże znaczenie i w ostatnich latach je odzyskuje. Oddajemy w Wasze ręce kolejny przewodnik z naszej serii „Koleją po Dolnym Śląsku”. Poświęcony jest on dziedzictwu przemysłowemu okolic linii kolejowych ziemi kamiennogórskiej.

kliknij w okładkę aby przejść do pobierania


Koleją po Dolnym Śląsku: Od dworca do dworca
W tym przewodniku opowiadamy o rozwoju kolei przez pryzmat kolejowej architektury i mamy nadzieję, że nasz przewodnik pozwoli Wam odkryć - poza atrakcjami turystycznymi regionu - także urok dolnośląskich linii kolejowych. Różnorodność zabudowań dworcowych, historia ich powstania i zmienność losów jak w soczewce skupiają różnorodność dziejów Dolnego Śląska, podkreślając jednocześnie znaczenie kolei dla rozwoju regionu.

kliknij w okładkę aby przejść do pobierania


Koleją po Dolnym Śląsku: Powiat wrocławski
To przewodnik, w którym znajdziecie informacje na temat interesujących linii kolejowych oraz atrakcji turystycznych położonych wzdłuż lub obok nich. Jesteśmy przekonani, że publikacja, w której nawiązujemy do dawnej i współczesnej historii tego regionu oraz podejmujemy ważny dla niego temat linii kolejowych, ich potencjału i możliwości wykorzystania, może być interesująca zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

kliknij w okładkę aby przejść do pobierania


150 lat linii kolejowej Sędzisław - Kamienna Góra - Lubawka
Ta krótka, bo licząca zaledwie kilkanaście kilometrów linia kolejowa, została oddana do użytku 29 grudnia 1869 r., stanowiąc pierwsze odgałęzienie od Śląskiej Kolei Górskiej. Nie tylko to jednak świadczy o jej wyjątkowości: jest interesująca pod względem technicznym (zastosowane rozwiązania), historycznym i gospodarczym (z uwagi na wpływ na rozwój regionu) i turystycznym (trasa umożliwia podziwianie pięknych widoków i przebiega przez interesujące miejsca).

kliknij w okładkę aby przejść do pobierania


Wszystkie publikacje możecie pobrać z naszej strony (kliknijcie w odpowiednią okładkę) lub odebrać jeden z bezpłatnych egzemplarzy. Miejsca, gdzie m.in. trafiły nasze przewodniki, to:
 • Centrum Informacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego w Karpaczu
 • Karkonoska Informacja Turystyczna w Jeleniej Górze
 • Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy
 • Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej
 • Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze
 • Biuro Dworca Wrocław Główny
 • Lniana Chata w Chełmsku Śląskim
 • Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
 • Centrum Informacji Turystycznej w Głogowie
 • Informacja Turystyczna w Szklarskiej Porębie
 • Centrum Informacji Turystycznej w Dzierżoniowie
 • Sowiogórskie Centrum Komunikacyjne
 • Poczta i Urząd Gminy w Marciszowie
 • Punkt informacyjny przy Kolorowych Jeziorkach
 • Informacja Turystyczna na dworcu Wrocław Główny
 • Informacja Turystyczna w Piechowicach
 • Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Wałbrzychu
 • Urzędzie Miejskim w Siechnicach
 • Punkcie Informacji Turystycznej w Trestnie i Mokrym Dworze

Plecaki spakowane? Bilety zakupione? To sznurujcie buty i w drogę!Możemy także przesłać Wam wybraną publikację do domu. Aby ją otrzymać prześlijcie zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem na adres:

Instytut Dolnośląski, skrytka pocztowa 2388, 50-131 Wrocław 3

Możecie również wpłacić darowiznę w wysokości co najmniej kosztu przesyłki (oczywiście jeśli tylko chcecie, możecie wesprzeć bardziej naszą działalność) na konto:

Instytut Dolnośląski, 28 2130 0004 2001 0663 3879 0001
w temacie podajcie: "darowizna na cele statutowe - koleją po dolnym śląsku"


A następnie wyślijcie nam adres, na jaki mamy wysłać bezpłatny egzemplarz.

Do pierwszych 100 osób (a właściwie 123), które zgłosiły się do nas po 1 sierpnia wysłaliśmy pakiet przewodników na nasz koszt. Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi naszymi publikacjami, koniecznie odwiedzaj nasz profil Koleją po Dolnym Śląsku.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz