Nowy rozkład 2018: Zagłębie z wielkimi nadziejami

Brak komentarzy
Na całym obszarze zagłębia legnicko-głogowskiego właściwie niewiele się zmienia. Tam gdzie pociągi jeździły, tam jeżdżą, tam gdzie nie jeździły - tam... nie jeżdżą. Jednak podpisana w zeszłym roku przez PKP PLK umowa na remont linii kolejowej przez Lubin Górniczy otworzyła wielkie nadzieje na powrót połączeń kolejowych do tego jednego z największych miast na Dolnym Śląsku.


Stacja kolejowa w Głogowie / fot. Konrad Krajewski
Głogów - Ścinawa - Wołów

Między Wrocławiem Głównym a Głogowem kursuje 11 par pociągów (o 1 więcej niż w zeszłym roku, ale nadal 1 mniej niż 2 lata temu) w dni robocze i 9 par w dni wolne. Pociągi kursują średnio co 2 godziny, nie udało się jednak utrzymać taktu. Na odcinku Wrocław Główny - Ścinawa dodatkowe 2 pary pociągów w dni robocze i 1 w dni wolne. Na odcinku Wrocław Główny - Wołów dodatkowe 7 par pociągów w dni robocze (co daje 20 par w dni robocze, czyli o 1 mniej niż w zeszłym roku).

Wszystkie połączenia obsługują Przewozy Regionalne elektrycznymi zespołami trakcyjnymi typu EN57, zarówno starymi jak i zmodernizowanymi EN57AL. Nie­któ­re połączenia obsługiwane są trakcji podwójnej.

Czerna w sierpniu 2017 roku / fot. Tomasz Budzyń
Wrocław - Głogów - Zielona Góra

Między Głogowem a Czerną (Zieloną Górą) kursuje 6 par pociągów w dni robocze (o 3 mniej niż w zeszłym roku) i 7 par w dni wolne (o 1 mniej niż w zeszłym roku). Pociągi kursują średnio co 2 godziny, nie udało się jednak utrzymać taktu. Wszystkie połączenia obsługują Przewozy Regionalne elektrycznymi zespołami trakcyjnymi typu EN57 lub zmodernizowanymi EN57AL.

Szynobus Kolei Dolnośląskich na moście w Bolesławcu / fot. Piotr Weber
Lubań - Węgliniec - Bolesławiec

Między Wrocławiem Głównym a Lubaniem Śląskim kursuje codziennie 6 par pociągów bezpośrednich i 3 z przesiadką w Węglińcu. Pociągi kursują średnio co 2 godziny, nie zachowano jednak żadnego taktu.
Między Wrocławiem Głównym a Węglińcem kursuje 13 par pociągów codziennych , w tym 3 pary do Dresden Hbf przez Zgorzelec. Dodatkowo jest połączenie Legnica - Zgorzelec skomunikowane z pociągiem z Wrocławia oraz 2 dodatkowe codzienne pary z Wrocławia do Bolesławca. Pociągi kursują średnio co godzinę, nie zachowano jednak żadnego taktu.

Hala peronowa na stacji w Legnicy / fot. Kamil Kołacz
Wrocław - Legnica

Między Wrocławiem Głównym a Legnicą kursuje 27 par pociągów w dni robocze (o 3 więcej w niż z zeszłym rokiem) oraz 24 pary w dni wolne (o 5 więcej niż w zeszłym roku). Pociągi kursują średnio 30-60 minut, nie zachowano żadnego taktu. Pociągi w kierunku Żar i Drezna nie zatrzymują się na wszystkich stacjach między Wrocławiem a Legnicą.
Wszystkie połączenia obsługują Koleje Dolnośląskie, przy czym te w kierunku Dresden Hbf - spalinowymi zespołami trakcyjnym VT642, w kierunku Żar i Zgorzelca - szynobusami, pozostałe - elektrycznymi zespołami trakcyjnymi typu Impuls lub zmodernizowanymi EN57. Niektóre połączenia w trakcji podwójnej.

SA139-012 jako pociąg Kolei Dolnośląski Os 5847 "Telemann" relacji Forst Lausitz - Wrocław Główny oczekuje na odjazd na stacji początkowej / fot. Wojciech Głodek
Legnica - Żary - Forst Lausitz

Między Legnicą a Żarami kursuje codziennie 6 par pociągów, z czego 3 w relacji Wrocław Główny - Żary. W dni 1 para Wrocław Główny - Żary oraz 1 para Legnica - Żary kursują w wydłużonej relacji Wrocław Główny - Forst Lausitz. Pociągi kursują w odstępie od 3 do 5 godzin. Wszystkie połączenia obsługują Koleje Dolnośląskie szynobusami.

Drezyna PKP Energetyka przejeżdża przez Lubin Górniczy / fot. Kamil Kołacz
Lubin

21 lipca 2017 roku PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę na realizację zadania “Prace na linii kolejowej nr 289 na odcinku Legnica – Rudna Gwizdanów”. Jak powiedział wojewoda dolnośląski, Paweł Hreniak - Podpisanie umowy na modernizację linii kolejowej Legnica – Rudna Gwizdanów to niezwykle ważne wydarzenie. Dzięki inwestycji pociągi pasażerskie połączą najważniejsze miasta Zagłębia Miedziowego – Głogów, Lubin i Legnicę. Wiem od mieszkańców i samorządowców, że wszyscy na to bardzo czekają. Zwiększy się dostępność do kolei oraz nastąpi wzmocnienie gospodarcze naszego regionu. Trzymam kciuki za sprawne przeprowadzenie wszystkich prac. Dzięki inwestycji PLK powstanie możliwość uruchomienia dogodnych połączeń pasażerskich pomiędzy głównymi ośrodkami Zagłębia Miedziowego: Legnicą, Lubinem i Głogowem. Dwukrotnie szybciej – 120 km/h pojadą pociągi pasażerskie. Czas przejazdu skróci się o połowę z ponad godziny do ok. 30 min. Na 10 stacjach i przystankach poprawi się standard obsługi pasażerów. Odnowione perony zapewnią wygodny dostęp do pociągów. Obiekty będą dobrze oświetlone i wyraźnie oznakowane. Uwzględniony zostanie odpowiedni dostęp dla osób o ograniczonej mobilności. Planowana jest także budowa nowego przystanku Lubin Stadion. Będzie on położony w odległości ok. 1,5 km od stacji Lubin Górniczy.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz