5 najpiękniejszych tras: już w sierpniu!

Brak komentarzy
Wydany przez nas w zeszłym roku przewodnik "Koleją po Dolnym Śląsku: 5 najpiękniejszych tras" cieszył się Waszym ogromnym zainteresowaniem, stąd przyszedł czas na reedycję. Tym razem pokażemy Wam pięć najciekawszych wycieczek pieszo-rowerowych po Dolnym Śląsku.

Nasz projekt to odpowiedź na problemy ze słabo rozwiniętą ofertą turystyczną regionu, w tym – niepełnym wykorzystaniem olbrzymiego potencjału turystycznego województwa. Od czterech lat staramy się zachęcać do korzystania z transportu zbiorowego (kolejowego), co jest także działaniem na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego transportu.

Ludwikowice Kłodzkie, 7 października 2017 roku / fot. Piotr Weber
Dzięki opisywaniu atrakcji turystycznych leżących wzdłuż linii kolejowych promujemy nasz region wśród wszystkich tych, których interesuje kolej, rozwój linii kolejowych i ich dostępność dla turystów, czy też po prostu – mieszkańców innych regionów kraju i zagranicy, którzy szukają pomysłu na interesującą wycieczkę łączącą przeszłość z teraźniejszością.

Nasze przewodniki online oraz zeszłoroczny przewodnik papierowy spotkały się z Waszym ogromnym zainteresowaniem i odebraliśmy mnóstwo pozytywnych informacji zwrotnych, za które bardzo dziękujemy. Otrzymywaliśmy sporo zamówień na kolejne egzemplarze papierowe, także po wyczerpaniu nakładu i bardzo żałujemy, że nie mogliśmy Wam już ich wysłać. Cały czas dostępna jest jednak wersja online Koleją po Dolnym Śląsku: 5 najpiękniejszych tras.

Wskazująca podstawowe kierunki rozwoju Dolnego Śląska Strategia Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2020 docenia wagę turystyki i zrównoważonego transportu w rozwoju regionu.
Zgodnie z nią region posiada wszechstronny potencjał turystyczny (kultura, zabytki, walory naturalne, transgraniczne położenie), który to potencjał decyduje, że na Dolnym Śląsku na brak turystów nie można narzekać, co znajduje wyraz w ciągle wzrastającej ich liczbie.

Ogorzelec, linia 308, luty 2004 roku / fot. Bogdan Adler
Jednocześnie Strategia Rozwoju zaznacza, że województwo posiada niewykorzystany potencjał istniejących linii kolejowych. Tymczasem współcześnie turyści liczą na niekonwencjonalne propozycje, ściśle dopasowane do ich potrzeb propozycje. Stąd rozwój na przykład turystyki industrialnej czy militarnej. Obok nich znajduje się turystyka kolejowa, która na Dolnym Śląsku mogłaby z pewnością zająć miejsce szczególne. Mamy sławne Muzeum w Jaworzynie Śląskiej, mapy prężnie działający Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu czy kolejkę wąskotorową w Krośnicach. Mamy też bardzo dużo linii kolejowych.

Z uwagi na dość gęstą sieć kolei na Dolnym Śląsku oraz ich położenie w pobliżu ciekawych tras turystycznych i miejscowości oferujących turystom wiele atrakcji, warto chcemy promować inicjatywy, które łączą potencjał turystyczny regionu z możliwościami, jakie daje kolej. Stąd właśnie wydawany od 2015 roku przez Instytut Dolnośląski przewodnik Koleją pod Dolnym Śląsku. Jesteśmy przekonani, że wydawanie takiego przewodnika z położeniem nacisku na istotny dzisiaj dla regionu temat linii kolejowych, ich potencjału i możliwości wykorzystania, z pewnością zainteresuje zarówno mieszkańców, jak i turystów – także tych potencjalnych – naszym regionem.

Wałbrzych Główny, 10 maja 2017 roku / fot. Mateusz Słobodzian
Niezależnie od "dużego" przewodnika, który będzie dostępny tylko w wersji elektronicznej, w tym roku planujemy wydać także mały przewodnik w wersji papierowej. Będziemy w nim odkrywać region podróżując koleją i wskazując atrakcje miejscowości położonych przy liniach kolejowych oraz atrakcyjne trasy dla miłośników wycieczek pieszych. Uwzględnimy pięć interesujących propozycji wycieczek:
  1. Szklarska Poręba - Polana Jakuszycka (pociągiem) i powrót na pieszo przez Szrenicę
  2. Jaworzyna Śląska - Świdnica (pociągiem) i spacer po Świdnicy
  3. Wałbrzych - Mieroszów (pociągiem) i powrót na pieszo przez Sokołowsko
  4. Ząbkowice Śląskie - Bardo (pociągiem) i spacer na Kalwarię lub spływ przełomem bardzkim
  5. Jelenia Góra - Janowice Wielkie (pociągiem) i powrót na pieszo przez Dolinę Pałaców i Ogrodów
Każdej z tras będzie poświęcony odrębny rozdział, na którego treść składać się będzie opis zawierający: trasę proponowanej wycieczki (w tym przykładowy plan z uwzględnieniem rozkładu pociągów) oraz charakterystykę najważniejszych atrakcji na trasie. Przewodnik ukaże się zarówno w formie papierowej, tradycyjnej, jak i w formie e-booka. Aby dowiedzieć się jak zamówić bezpłatną wersję, kliknicie w okładkę poniżej.


Wydanie niniejszej publikacji jest współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Publikacja będzie dostępna w wybranych punktach Dolnego Śląska.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz