75 lat od pierwszego kursu tramwaju we Wrocławiu
W środku nocy zabytkowymi tramwajami MPK przeniesie wrocławian o 75 lat wstecz! Do 22 sierpnia 1945 roku, gdy odbył się pierwszy kurs tramwaju w powojennym Wrocławiu. Na pokładzie tramwajów znajdzie się 80 wrocławian.To niezwykła inicjatywa trzech wrocławskich instytucji i dwóch stowarzyszeń. MPK Wrocław, Hala Stulecia i Centrum Historii Zajezdnia oraz Towarzystwo Miłośników Wrocławia i Klub Sympatyków Transportu Miejskiego przygotowały wspólnie nocny przejazd trzech zabytkowych tramwajów po historycznej trasie linii „1”.
– I w 1945 roku i 75 lat później pojedziemy tą samą trasą. Wyjedziemy z zajezdni Ołbin i przez Nadodrze, plac Grunwaldzki – który wtedy był morzem ruin – pojedziemy w kierunku Biskupina – opisuje prezes MPK Krzysztof Balawejder. – W każdym z tramwajów będą przewodnicy, będziemy zatrzymywać się w różnych miejscach Wrocławia i postaramy się przenieść w wyobraźni do świata sprzed 75 lat. Pomoże w tym specjalna gazeta „Jedziemy”, którą otrzymają uczestnicy wyprawy, opisująca jak wyglądały początki miejskiej komunikacji we Wrocławiu.
Tramwaje o północy z 21 na 22 sierpnia dojadą do Hali Stulecia. Tu uczestników czeka nocne zwiedzanie.
– Hala to był jeden z symboli Wrocławia. Był i jest - opowiadała prezes Hali Magdalena Piasecka. W 1945 roku obiekt mocno zniszczony, potem szybko odbudowywany na Wystawę Ziem Odzyskanych. Zresztą pokazujemy to w naszym Visitor Centre, gdzie przestrzeń dawnego Centrum Poznawczego została przeprojektowana tak, by zwiedzanie było jeszcze ciekawsze. Postawiliśmy na multimedia i interakcję. To bezpośrednie zaangażowanie zwiedzającego w prezentowane treści wydaje się być kluczem do sukcesu. Dlatego postawiliśmy na edukację poprzez doświadczanie dla wielu zmysłów.
Tym razem wizytujący zwiedzą Halę Stulecia w środku nocy w kompletnych ciemnościach. Zanim zwiedzający dotrą do Hali czeka ich podroż trzema tramwajami.
– Stworzyliśmy zestaw tramwajów, który na torach pokaże historię wrocławskiej komunikacji szynowej – tłumaczył Krzysztof Kołodziejczyk z Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego – na początku pojedzie tramwaj, który ma nawet ślady po kulach. W czasie remontu ich nie usuwaliśmy – to tramwaj niemiecki jeszcze Linke-Hofmann, który Polacy wykorzystali do pierwszego przejazdu. Potem pierwsza polska konstrukcja: tramwaj Konstal i wreszcie na końcu słynna wrocławska 102 - pierwszy tramwaj szybkobieżny, który wprowadził rewolucję na szynach w mieście.
Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej o historii wrocławskiej komunikacji miejskiej i nie zarwać przy okazji nocy – może liczyć na Centrum Historii Zajezdnia.
– Ten przejazd to początek całej serii wydarzeń, na które już chcę Państwa zaprosić. Przez cały rok będziemy wrocławianom pokazywać nie tylko jak rozpoczęła działalność komunikacja miejska we Wrocławiu – ale w ogóle, jak „ruszał Wrocław”. Planujemy cykl wydarzeń w ramach projektu „Wrocław od nowa”. Szukamy pionierów Wrocławia, ludzi, którzy odbudowywali i uruchamiali Wrocław i jego instytucje.
Już jutro Centrum Historii Zajezdnia opublikuje film-retrospekcję, pokazującą, jak pierwszy przejazd tramwaju linii „1” wyglądał. W filmie o miejskiej komunikacji opowiadają historycy, miłośnicy komunikacji miejskiej i przewodnicy wrocławscy.
Subskrybuj:
Komentarze do posta
(
Atom
)
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz