Nowy rozkład 2018: Podsudecką od początku do końca

2 komentarze
Po raz pierwszy od wielu lat będzie możliwa znowu podróż całą magistralą podsudecką z jedną tylko przesiadką w Kamieńcu Ząbkowickim. Plusem, który warto zauważyć jest także postępująca poprawa oferty na dolnośląskim odcinku magistrali.

Świdnica Miasto / fot. Wojciech Głodek
W dni robocze między Wrocławiem Głównym a Świdnicą kursuje 6 par, a między Wrocławiem a Dzierżoniowem - 4 pary pociągów bezpośrednich. Ofertę uzupełnia 8 par z przesiadką w Jaworzynie Śląskiej. W dni wolne jest o 1 mniej do Świdnicy i 1 z przesiadką do Świdnicy/Dzierżoniowa. Połączenia z przesiadką są w większości dobrze skomunikowane i czas oczekiwania nie przekracza kilku minut. Oferta ulegała znacznej poprawie (2 dodatkowe bezpośrednie, 2 dodatkowe z przesiadką i znacząco poprawione skomunikowania w Jaworzynie Śląskiej). Kursy realizowane są co 1-2 godziny, nie zachowano żadnego taktu.

Połączenia bezpośrednie obsługują Koleje Dolnośląskie szynobusami, połączenia z przesiadką dotyczą skomunikowań pociągów na trasach Legnica - Kłodzko oraz Wrocław - Jelenia Góra.

Jaworzyna Śląska / fot. Jan Gąsior

Między Legnicą a Kamieńcem Ząbkowickim kursuje 6 par pociągów, z czego 3 są przedłużone do Kłodzka (w tym 1 do Kudowy-Zdroju), a pozostałe skomunikowanie nie najgorzej z pociągami relacji Wrocław - Kłodzko w Kamieńcu Ząbkowickim. Dodatkowo kursuje 1 para między Legnicą a Dzierżoniowem, a na odcinku Jaworzyna Śląska - Dzierżoniów Śląski do dyspozycji są też 4 pary pociągów z/do Wrocławia Głównego. Kursy realizowane są są średnio co 2 godziny, nie zachowano jednak taktu. Wszystkie połączenia obsługują Koleje Dolnośląskie szynobusami.
Oferta uległa sporej rekontrukcji, na odcinku Legnica - Dzierżoniów zniknęła 1 para. Dzięki wydłużeniu relacji natomiast przybyły 2 pary na odcinku Dzierżoniów - Ząbkowice Śląskie - Kamieniec Ząbkowicki oraz dzięki zwiększeniu kursów do Wrocławia - 2 dodatkowe pary na odcinku Jaworzyna Śląska - Świdnica Miasto.

Kamieniec Ząbkowicki / fot. Wojciech Głodek
Między Nysą a Kłodzkiem zaplanowano 2 pary pociągów w letnie weekend. Jest to zupełna nowość, po raz pierwszy od lat będzie można znowu przejechać całą magistralę podsudecką pociągiem osobowym. Połączenia będą obsługiwane szynobusami przez opolski zakład Przewozów Regionalny. Pociąg rano wyjedzie z Nysy do Kłodzka, potem pojedzie do Kędzierzyna-Koźla tam i z powrotem, aby w końcu z Kłodzka przez Nysę dojechać do Opola.

Nasza propozycja na przejechanie całej magistrali podsudeckiej pociągiem osobowym:
Legnica 6:20 - Kamieniec Ząbkowicki 8:37
Kamieniec Ząbkowicki 9:09 - Kędzierzyn-Koźle 11:43

W drugą stronę jest dużo trudniej, bo jedyna możliwy układ to:
Kędzierzyn-Koźle 13:11 - Kamieniec Ząbkowicki 15:40
Kamieniec-Ząbkowicki 19:30* - Legnica 21:38
* wcześniejszy odjeżdża o 15:29 (sic!)

2 komentarze :

  1. Jestem z Dzierżoniowa, Bardzo mi przykro, to dobry pomysł, ale niestety JEST ZA MAŁO CZASU POMIĘDZY PRZYJAZDEM A ODJAZDEM DO OTMUCHOWA,NYSY jakiś mądry człowiek ustawił za mało czasu żeby dojść nad wielką wode, troche tam pobyć, pospacerowa, odpocząć. Jest Lato, długo widno, powrót powinien być 18-20. Ja, moja rodzina i znajomi w tak źle ustawionym grafiku są na nie, nie chcą jechać, chcieli by troche tam pobyć na miejscu. PROSZE O NAGŁOŚNIENIE TEGO BŁĘDU, MOŻE UDA SIĘ TO POPRAWIĆ, jestem przekonany że ilość pasażerów bardzo wzrośnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. mój znajomy powiedział że tylko pojedzie jednorazowo na otwarcie linii, bo rozkład jest tak ułożony, że zaraz trzeba wracać, ja zrobie tak samo. Jeżeli ktoś tak układa grafik to nie ma co liczyć na pasażerów

    OdpowiedzUsuń